Haber
14 Mart 2019 - Perşembe 01:52
 
Mevsimlik işçilerin ücretleri arttı
TÜİK, 2018 yılına ait tarımsal işletmelerde işgücü ücret yapısıyla ilgili istatistik verileri yayınladı. Buna göre ülke genelinde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri yüzde 2,6 arttı.
Ekonomi Haberi
Mevsimlik işçilerin ücretleri arttı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK, 2018 yılına ait tarımsal işletmelerde işgücü ücret yapısıyla ilgili istatistik verileri yayınladı. Buna göre ülke genelinde mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri yüzde 2,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılın ait Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı ile ilgili verileri yayınladı. Verilere göre tarımsal işletmelerde 2018 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artarak 74 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise yüzde 14,0 artarak 2bin 117 TL oldu. Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 11,9 artış göstererek 67 TL olurken, erkek işçi ücretleri de yüzde 12,1 artış göstererek 82 TL oldu. Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için yüzde 5,8 oranında artarak 1 bin 668 TL ve erkek işçiler için ise yüzde 13,9 artarak 2 bin 187 TL olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK ÜCRET GİRESUN'DA

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 62 TL, erkek işçilere 65 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 71 TL ve erkek işçilere ise 78 TL olarak gerçekleştiği görüldü. Verilere göre tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 95 TL ile Giresun, erkek işçiler için ise 120 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 42 TL, erkek işçiler için 53 TL ile Hatay ilinde oldu.

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 2bin lira ile Eskişehir'in, erkek işçilere 3bin 203 lira ile Çanakkale'nin en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için bin 467 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise bin lira ile Kilis ilinde gerçekleşti.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mevsimlik, işçilerin, ücretleri, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı